A művészetterápiáról

Ez egy szelíd önismereti út, számos témakörrel, ami feldolgozza az élet nagy kérdéseit. Mindenkinek vannak családból hozott terhei, életútbeli elakadási, és nem ugyanabban a dologban, hanem máshol. Legtöbbször nem is tudjuk, hogy pontosan hol, csak kihat a mindennapi életre; belekerülünk ismétlődő helyzetekbe, feszültség van a családban, kimerültség a mindennapokban. Mintha az élet túl nehéz lenne.

A művészetterápia segít az elakadásokat feldolgozni, a blokkokat feloldani.

A természet ciklusa szerint haladunk, és az év minden hónapjához többféle önismereti téma tartozik. (Tehát, aki áprilisban jön, az más témákkal találkozik, mint novemberben.)

Az ideális az, ha egy teljes év önismereti útján végighaladunk, de persze az önálló alkalmak is segíthetnek, felszabadulhat a mélyben a lélek.

A Katarzisz Komplex Művészetterápia a lelki dinamika újjászerveződését, azon belül is a kreativitást, a rugalmasságot, a testi-lelki harmónia létrejöttét és az önismeretet szolgálja.

(Dr. antalfai Márta)

Ezek nem szóbeli beszélgetések. A művészetterápiában a tudattalan felel. Az alkotások során feljönnek érzések, gondolattöredékek, és elindul egyfajta külső-belső energiaáramlás. Egyfajta öngyógyítás zajlik, feloldódnak az elakadások, megtorpan a kiégés, és energetizálódik maga a személy.

A foglalkozás során alkotni fogunk; ez lehet festés, agyagozás, kollázs-, vagy montázskészítés. Semmilyen rajztudás vagy művészeti tudás nem kell hozzá, mert nem a művészeti érték a cél, hanem hogy kapcsolódjunk önmagunk mélyéhez.

Hónapvarázs néven teszem ki a nyitott foglalkozásokat, ahol ki lehet próbálni a művészetterápiát. Minden eseménynél megadom a témát, ami fókuszba kerül.

Aki szeretné az önismereti utat rendszeressé tenni, annak zárt csoportban van rá lehetősége. A hosszabb, alaposabb önismereti út egyéves ciklusban zajlik. Ezek a csoportok bezárulnak, kialakul egy biztonságos légkör, és a résztvevők együtt haladnak. A csoportlétszám 5-8 fő. A felszabadult alkotás érdekében itt már nem lehetnek együtt családtagok, munkatársak. (A havi nyitott alkalmakon igen.)

Mire jó a művészetterápia?

  • Segít a jobb önismeretben, a kiegyensúlyozottabb, boldogabb életben.
  • Gyakran nem vagyunk tudatában annak, hol vannak az elakadások. A hosszabb önismereti út olyan, mint egy túravezetővel megtett kirándulás. Kirajzolódik egy térkép, kik vagyunk, merre haladunk az életben.
  • El lehet érni vele a kora gyerekkori élményeket is, vagy a kimondatlan hatásokat. De nem kell átbeszélni, „kiadni magunkat”, hanem elég megélni.
  • Ha azt érezzük, hogy kifáradtunk és belefásultunk a mindennapokba, segíthet megtalálni újra az énerőt, a lendületet, a mindennapokban érzett felszabadultságot.
  • A háborús helyzet, a gazdasági változások, más világméretű bajok egészséges emberekben is szorongást keltenek. Segít a jelenre fókuszálni, és a valóságban élni, nem a félelmeinkben.

Szeretettel várok mindenkit, aki tenni akar önmagáért.